Pro Sport

Gabriela Ruse, eliminată de Caroline Garcia la Rouen!

gabriela-ruse,-eliminata-de-caroline-garcia-la-rouen!

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost eliminată la turneul de Rouen de sportiva franceză Caroline Garcia, în sferturile de finală.

Gabriela Ruse a făcut un turneu bun la Rouen, fiind eliminată în sferturi de Caroline Garcia, după ce a venit din calificări.

Gabriela Ruse a fost eliminată în sferturi la Rouen de Caroline Garcia

Drumul Gabrielei Ruse la turneul de categorie WTA 250 de la Rouen s-a oprit în sferturile de finală. Jucătoarea aflată pe locul 162 WTA, venită din calificări, a fost învinsă cu 3-6, 4-6 de Caroline Garcia (23 WTA), a doua favorită a competiției.

Meciul a durat 91 de minute, iar în primul set Ruse și-a cedat serviciul la 0-1. A urmat cel mai lung game al manșei, în care jucătoarea din România a ratat trei mingi de break. La 1-3, Ruse a irosit alte două ocaziii de a reduce diferența de pe tabela de marcaj.

Gabriela Ruse a avut o tresărire și la 3-5. Ea a salvat două mingi de set, pe serviciul adversarei, dar nu s-a mai putut opune celei de-a treia.

Caroline Garcia va juca în semifinale la Rouen cu Sloane Stephens

Setul secund a început cu game alb al Gabrielei Ruse, după care jucătoarea din România a ratat trei mingi de break. La 2-2 și-a cedat serviciul, după care meciul a curs într-o singură direcție.

Caroline Garcia s-a întrebuințat exact cât a avut nevoie pentru a se impune, iar la 5-4 a convertit în punct a doua minge de meci pe propriul serviciu.

În penultimul act al turneului de la Rouen, Garcia o va întâlni pe jucătoarea americană Sloane Stephens (39 WTA), a șasea favorită a competiției. Aceasta nu a avut niciun fel de emoții cu sportiva chineză Yuw Yuan (38 WTA, cs 4), de care a trecut cu un dublu 6-2.

Gabriela Ruse a jucat, la Rouen, două meciuri în calificări și tot atâtea pe tabloul principal

Gabriela Ruse a fost desemnată a patra favorită a calificărilor, fază a competiției în care a jucat în primul tur cu sportiva italiană Nuria Brancaccio (287 WTA). Românca s-a impus cu 7-6 (5), 6-4, după o oră și 55 de minute.

În turul 2 Gabriela Ruse a dat peste poloneza Mrtyna Kubka (356 WTA), câștigând cu 6-4, 6-0, în 72 de minute.

Pe tabloul principal, Ruse a avut-o ca primă adversară pe japoneza Nao Hibino, aflată pe locul 85 în clasamentul mondial. Românca s-a impus clar, cu 6-2, 6-1, iar în turul 2 a învins-o pe a șaptea favorită, franceza Clara Burel (44 WTA), cu 6-0, 2-6, 6-3. Pentru atingerea sferturilor de finală la Rouen, Ruse se alege cu 5.750 de euro şi 72 de puncte WTA.

Articolul Gabriela Ruse, eliminată de Caroline Garcia la Rouen! a aparut prima data pe Prosport.